Prevoius

Name

:

Hon'ble Mr. Justice Sudhir Kumar Saxena

Designation

:

Chairman

Date of Birth

:

 

Initial Joining in the Service : 05-09-2011
Joining at Tribunal

:

01-02-2017

Date of Retirement

:

31-01-2022

Educational Qualification

:

  • B.Sc.,M.A.,LL.B.

  • Graduated in Law in 1976 and registered with Bar Council of UP in year 1976.

Joined

:

  • Practised in Allahabad High Court on civil, constitutional and criminal side for more then seventeen years.

  • Represented various banks, local bodies and development authorities.

  • Was Standing Counsel for State of U.P. from 1990 to 1994.

  • Held office in Bar Associations.

  • Appointed in Higher Judicial Services on May 12, 1994. Promoted as District & Sessions Judge on Nov 28, 2006.

  • Elevated as Additional Judge on Sep 05, 2011.

  • Took oath as Permanent Judge on Aug 06, 2013.

  • Worked as Chairman of Magistrate Court monitoring Controller Member of Juvinile Justice Committee High Court and Legal Aid Committee Lucknow Bench.

Phone

:

0522-2287182, 2286921(O)

Mobile

:

 

E-mail Address :  

 

Copyright 2007, State Public Services Tribunal, Government of Uttar Pradesh, India. Best viewed at 1024 * 768 pixel resolution with IE 6.0 or above